Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Hënë, 13.07.2020 10:36

​47 shtete federale amerikane kundër Facebook

San Francisko | 07/11/2019 19:04

Kalifornia është duke hetuar zbulimin e informacionit të përdoruesve të Facebook për Cambridge Analytica dhe partnerët e tjerë.

Kjo u zbulua nga autoritetet e këtij shteti amerikan, duke kërkuar që gjigandi i mediave sociale t’i përgjigjet thirrjes.

Zbulimi i këtij hetimi është lajmi i fundit i keq për Facebook, i cili tashmë po hetohet nga 47 shtete federale të SHBA-së, sipas Reuters.

Disa shtete, veçanërisht Nju Jorku dhe Nebraska, kanë ngritur shqetësime se të dhënat e konsumatorëve janë të ekspozuar ndaj vjedhjeve të të dhënave të mundshme dhe rritjes së çmimeve të reklamave.

Facebook nuk i komentoi pretendimet.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress