Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Premte, 28.02.2020 08:12

​“Alphabet” kërkon qasje proporcionale për rregullimin e Inteligjencës Artificiale

Prishtinë | 20/01/2020 19:28

Shefi i “Alphabet”, shtëpia-mëmë e Google, Subdar Pichai i bëri thirrje BE-së për një qasje proporcionale për të rregulluar Inteligjencën Artificiale, gjatë një takimi në Bruksel.

“Një rregullore e zgjuar duhet të adoptojë një qasje proporcionale, duke ekuilibruar paragjykimet e mundshme dhe mundësitë në nivel shoqëror”, tha Pichai.

BE, sikurse SHBA, po studiojnë aktualisht si të rregullojnë sa më mirë Inteligjencën Artificiale, një teknologji e cila pritet të revolucionarizojë ekonominë dhe shoqërinë me pasoja serioze për një numër të caktuar vendesh pune që kanë të ngjarë të zhduken.

Loading...
 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress