Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 01.10.2020 02:38

​Aston Martin SUV arrin në fillim të vitit 2020 nga fabrika e re në Uells – foto

Londër | 13/06/2019 13:13

Aston Martin mund të jetë vonuar për një "parti SUV", e cila tashmë ka dalë me modele të tilla si Lamborghini Urus ose Maserati Levante, por prodhuesi britanik ka kartën e vet, të cilën beson se do ta tregojë në tregun e crossover super/SUV.

DBX debutoi në vitin 2015 në formën e një koncepti, dhe 4 vjet më vonë Aston Martin paraqiti një version të para-prodhimit të modelit serik, edhe pse makina është ende e maskuar për të fshehur detajet e dizajnit, transmeton KosovaPress.

Përveç fotografive të automjeteve "të maskuara", prodhuesi gjithashtu lëshoi detaje nga një fabrikë në Uells, ku DBX do të prodhohet kur të fillojë prodhimin serik në gjysmën e parë të 2020.

Ai do të jetë modeli i parë që do të prodhohet në një fabrikë të re të ndërtuar në një sipërfaqe prej 36 hektarësh, në vendin e ish-bazës ushtarake. Përveç Aston Martin DBX, do të ketë modele të ardhshme elektrike të këtij prodhuesi, duke përfshirë Rapid E. Nga 2021 e tutje në fabrikën e Uellsit do të jetë Lagonda luksoze me motor elektrik.


Deri më tani, fabrika punëson 200 punëtorë dhe pritet që 550 punonjës të punësohen në këtë prodhim në fazat e mëvonshme të prodhimit, ndërsa numri i të punësuarve në zinxhirin e plotë të furnizimit do të jetë rreth 3,000.


DBX ka të ngjarë të përdorë binjakëzuesin AMG 4.0 V8 në fillim që të mundësohet nga një V12 i fuqishëm. Një version hibrid është planifikuar gjithashtu në bashkëpunim me Mercedes.


Aston Martin ka njoftuar se deri në fund të vitit do të paraqesë zyrtarisht versionin e prodhimit të modelit DBX, dhe mundësia e parë për premierën botërore në ekspozitën e veturave, e cila mbahet në muajin shtator në Frankfurt.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress