Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Hënë, 04.07.2022 11:19

​Debuton Seat Leon – foto

Madrid | 29/01/2020 17:00

Prodhuesi spanjoll ka lëshuar specifikimet dhe fotot e gjeneratës tjetër të makinës së tij popullore kompakte.

Leon i ri ka një dizajn më modern në krahasim me paraardhësit e tij.  Prapëseprapë, makina ruajti elementët e veçantë të stilit që karakterizojnë modelet bashkëkohore të Seat.

Dizajnerët e prodhuesit spanjoll në pjesën e prapme aplikuan një recetë të ngjashme me SUV Tarraco, kështu që ata lidhën dritat e ndalimit vizualisht me një shirit LED të hollë që përfshin tërë gjerësinë e automjetit.

Përveç hatchback me 5 dyer, Seat prezantoi edhe një variant karavan, por edhe një version sporti me modelin FR, i cili përveç motorit më të fuqishëm, ndryshon nga modeli i rregullt në detajet e stilit në pjesën e jashtme - mbi të gjitha parakolpë të ndryshëm dhe rrota aliazh 17-inç, transmeton KosovaPress.

Enterieri gjithashtu është më modern në dizajn, por në një mënyrë që është tipike për shumicën e markave të makinave në Volkswagen Group. Paneli i përparmë dominohet nga forma të përshtatshme gjeometrike dhe kënde të mprehta, dhe kontrollet fizike minimizohen.

Në krye të tastierës qendrore është një ekran multimedial i pashmangshëm në formë tableti. Blerësit do të jenë në gjendje të zgjedhin midis një ekrani më të lirë 8-inç dhe një ekran më të shtrenjtë dhe më të madh 10-inç.

Një panel i ri instrumentesh digjitale prej 10.25 inçësh është në dispozicion, me zgjedhje individuale në ekran. Sistemi i ri multimedial i Leon është i pajisur edhe me komanda zanore, si Android Auto dhe Apple CarPlay.

Motori është marrë nga VW Golf i ri, duke përfshirë bazën 3-cilindër 1.0 TSI, të disponueshëm në versionet 90 kuaj fuqi dhe 110 kuaj fuqi. Gama e benzinës përfshin gjithashtu një TSI 1.5 litra me mundësi 190 kuaj fuqi dhe 150 kuaj fuqi, ndërsa në krye të ofertës është 2.0 TSI me 190 kuaj fuqi.

Varianti dizel vjen me motor TI 2.0-litërsh me 115 kuaj fuqi dhe 150 kuaj fuqi. Blerësit e Leon të ri do të jenë në gjendje të zgjedhin motorin benzinë që përdor metan (CNG) për vozitje, i cili është 1.5 TSI me 130 kuaj fuqi.

Ky model ka tre tanke metani gjë që është e mjaftueshme që makina të shkojë 440 km para se të boshatiset. Pas kësaj, motori kalon automatikisht në benzinë.

Risia e madhe është versioni hibrid i plug-in me benzinë 1.4 TSI, motor elektrik dhe bateri litium-jon 13 kWh.

Fuqia e kombinuar e kombinuar e sistemit hibrid është 204 kuaj fuqi dhe nëse drejtohet vetëm "në energji elektrike", Leon mund të udhëtojë deri në 60 km para se të vihet në punë motori i benzinës.

Shitja është planifikuar për pranverën e vitit 2020, kur do të dihen edhe çmimet.


Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress