Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Hënë, 25.05.2020 06:19

​Deri në fund të vitit do të shpenzohen 37 miliardë euro për inteligjencën artificiale

Prishtinë | 04/11/2019 08:33

Deri në fund të vitit 2019, investimet e planifikuara në aplikimet e inteligjencës artificiale në një nivel global pritet të tejkalojnë 37 miliardë euro, sipas të dhënave nga një studim me titull “Udhëzuesi i shpenzimeve të sistemeve të inteligjencës artificiale në mbarë botën”.

Në Milano do të organizohet një panair mbi Inteligjencën Artificiale prej sot deri në 7 nëntor.

Një temë e nxehtë  në panair do të jetë ajo e inteligjencës artificiale duke marrë parasysh që shpenzimet globale për sistemet e inteligjencës artificiale mund të arrinin 98 miliardë dollarë deri në vitin 2023, me një normë vjetore të rritjes prej 28%, veçanërisht për aplikimet në sektorin bankar, prodhim, media dhe administratën publike.    

Në këto shpenzime kryeson SHBA, e ndjekur nga vendet e Bashkimit Evropian.

Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress