Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Premte, 03.02.2023 01:18

​Fernando Alonso teston modelin GR Yaris - video

Lisbonë | 05/02/2020 18:38

Kampioni dy herë botëror në Formula 1, Fernando Alonso pati nderin të provonte Toyota GR Yaris.

Ai në Portugali, Fernando Alonso testoi Toyota GR Yaris dhe si duket ishte i hipnotizuar nga aftësitë e tij. Makina ka ende pseudonimin "raketë xhepi".

"Kjo veturë është kombinimi i përsosur i një makine sportive dhe performanca e mirë. Kjo makinë mund të drejtohet çdo ditë dhe ju hedh poshtë plotësisht sa më shpejt që të largohet nga garazhi, pasi do të shihni në kthesën e parë se është pak më mirë sesa prisni", tha Alonso.

Toyota GR Yaris i ri përmban një motor benzinë me tre cilindra 1.6 litra që mund të prodhojë 257 kuaj fuqi dhe 360Nm çift rrotullues me ndihmën e një transmetimi manual me gjashtë shpejtësi.

Toyota pretendon se modeli do të jetë në gjendje të arrijë 100 km/orë për 5.5 sekonda, dhe se shpejtësia e saj maksimale do të arrijë në 230 km/orë.

Ajo do të dalë në treg në Evropë më vonë këtë vit, kur edhe do të dihet edhe çmimi, transmeton KosovaPress.


Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress