Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Premte, 29.05.2020 08:20

​Ford rifreskon gamën SUV në Evropë, sjell modelin Kuga me 7 ulëse

Detroit | 10/02/2019 16:12

Në valën e rritjes së shitjeve të modeleve SUV, prodhuesi amerikan është duke u përgatitur për tregun evropian.

Nga viti në vit në Evropë, interesi i konsumatorëve për SUV po rritet, kështu që pjesa e tregut e këtij lloji të automjeteve në vitin 2018 arriti në 35% të shitjeve totale të katër veturave, transmeton KosovaPress.

Ford dëshiron të bëjë një hap përpara me këtë prirje dhe planifikon të rindërtojë modelin e SUV.

Ford SUV më i shitur në tregun evropian është Kuga. Në 2018, 153.542 kopje të këtij modeli iu dorëzuan klientëve. Pason, EcoSport me mbi  111 njësi të shitura, me një rritje prej 78% krahasuar me vitin 2017.


Në anën tjetër, Ford Edge u shit në vetëm 9,527 kopje, me një rënie prej 41% në krahasim me vitin e kaluar. Prandaj, prodhuesi amerikan synon të zëvendësojë Edge në Evropë me një Kuga të ri me 7 ulëse. Përveç kësaj, gjenerimi i versionit të rregullt të Ford Kuga me 5 ulëse është gjithashtu i planifikuar, dhe pasardhësi do të marrë edhe EcoSport.

Përveç këtyre modeleve, Ford ka njoftuar nisjen e një tjetër SUV, emri i të cilit nuk është zbuluar deri më tani, kështu që është një vit interesant përpara premierës evropiane të veturave të reja Ford SUV.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress