Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Martë, 14.07.2020 09:14

​Fotografia e parë e Honda Jazz-it të ri - në të ardhmen vetëm në versionin hibrid

Tokio | 20/10/2019 17:26

Brezi i katërt i modelit nën-kompakt të Honda do të përdorë teknologjinë i-MMD të disponueshme në CR-V SUV, por me një motor benzinë ​​1.5 litra.

Honda ka publikuar foton e parë ngacmuese të Jazz-it të saj të ri, premiera botërore e së cilës do të mbahet në Tokio në 23 tetor, përpara hapjes së Panairit të veturave në Tokio.

Jazz i gjeneratës së katërt, i quajtur Fit në disa tregje botërore, merr linja më të rrumbullakosura dhe një formë më tradicionale.

Ai do të trashëgojë një kabinë të bollshme nga gjeneratat e mëparshme të kësaj makine, ndërsa versioni i ri hibrid do të ketë një sistem nxitje dopio-elektrike, i cili është edhe më kompakt në madhësi sesa fuqia e mëparshme hibride.

Bëhet fjalë për teknologjinë i-MMD (Inteligjente Multi-Mode Drive), e cila është gjithashtu e disponueshme në gjeneratën e re të SUV CR-V, por në këtë rast me një motor benzinë 1.5 litër në vend të njësisë së benzinës me dy litra i-VTEC.

Honda nuk ka zbuluar nëse makina do të shitet edhe në SHBA. Mungesa e një modeli të ri-dizajnuar Fit për tregun amerikan sugjeron që tregu amerikan mund të braktisë këtë segment automobilistik dhe të përfundojë prodhimin e modelit aktual në fabrikën e tij në Meksikë, transmeton KosovaPress.

Shitjet e Honda Fit në SHBA shënuan rënie prej 17% në periudhën deri në shtator të këtij viti, me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar kur ishin shitur 27.268 automjete.

Honda ka bërë të ditur në fillim të këtij viti se planifikon të elektrizojë të gjithë gamën e saj të makinave në Evropë deri më 2025. Ndërsa premiera e Jazz të ri do të mbahet më 23 tetor në Tokio, kompania japoneze do të njoftojë gjithashtu një version të azhurnuar të planit të tij "Electric Vision" për Evropën, në një ngjarje të veçantë në Amsterdam.


Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress