Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
*staurday, 04.02.2023 07:51

​“Google” nën hetim për përdorimin e të dhënave gjeolokalizuese

Prishtinë | 04/02/2020 18:21

Gjiganti amerikan “Google” është nën hetim për përpunimin e të dhënave të gjeolokalizimit të përdoruesve të tij, njoftoi sot Komisioni irlandez për Mbrojtjen e të Dhënave (DPC).

Rregullatori shpjegoi se ka marrë ankesa nga shoqata të ndryshme evropiane të konsumatorëve, për mungesë transparence në përpunimin e këtyre të dhënave.

Si rrjedhojë, DPC hapi një hetim për të përcaktuar se në çfarë mase “Google” ka të drejtën të analizojë të dhënat e gjeolokalizimit dhe nëse i përmbush detyrimet e saj të transparencës.

Nëpërmjet një deklaratë “Google” tha se do të bashkëpunojë plotësisht dhe ngushtë me DPC-në, si edhe me rregullatorët dhe shoqatat e konsumatorëve në Evropë./ATSH/

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress