Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 28.05.2020 04:28

​Honda zhvillon airbag-un novator – video

Tokio | 25/08/2019 18:57

Prodhuesi japonez është duke punuar në një lloj të ri të airbag për t'u ofruar pasagjerëve mbrojtje më të mirë në rast të përplasjes frontale.

Airbagu i ri i Honda është krijuar posaçërisht për të mbrojtur më mirë udhëtarët  kur gjatë një përplasje frontale me një automjet tjetër ose pengesë fikse, ndodh në një kënd të caktuar në boshtin e makinës.

Në krahasim me airbagët klasikë, kjo ka edhe bashkëngjitje anësore që mbron kokën e pasagjerit nga lëvizjet sekondare të padëshiruara majtas-djathtas pas një kontakti fillestar me jastëkun e ajrit dhe parandalon dëmtimet e rrezikshme që mund të ndodhin nëse koka rrëshqet nga airbag.

Ndërtimi i këtij airbag-u në Honda është krahasuar me dorezën e një lojtari të bejsbollit me të cilin ai kap topin, transmeton KosovaPress.


Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress