Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
*staurday, 04.02.2023 07:52

​Koronavirusi infekton internetin: Kujdes lidhjet e dyshimta me virusin vrasës

Prishtinë | 02/02/2020 18:10

Hakerët po përdorin mbulimin mediatik të koronavirusit për të joshur njerëzit në shkarkimin aksidental të malware.

Ekspertët e sigurisë kibernetike paralajmërojnë se disa lidhje me qëllim të keq paraqesin si artikuj ose video në lidhje me shpërthimin e virusit vrasës në Wuhan në të vërtetë përmbajnë kod të krijuar për të vjedhur informacionin personal.

Hakerët po përhapin artikuj, postime dhe video të maskuara si formate të ligjshme të skedarëve, si PDF ose MP4, për të fshehur natyrën e tyre të vërtetë.

Nëse klikohen dhe shkarkohen në një telefon ose kompjuter, hakerët mund të fitojnë qasje në informacionin e ruajtur të përdoruesit dhe mund të shkatërrojnë, bllokojnë ose kopjojnë të dhënat sipas dëshirës.

Koronavirusi ka marrë një sasi të madhe të vëmendjes së mediave për shkak të faktit se 213 njerëz kanë  vdekur dhe rreth 10,000 janë të infektuar. Gjithashtu nuk ka vaksinë apo kurë.

Gjendja e ngjashme me SARS mund të zhvillojë simptoma të ngjashme me pneumoni dhe kjo mund të jetë fatale për njerëzit e moshuar, si dhe të sëmurët dhe infantilët, transmeton KosovaPress.

Sot, dy rastet e para u konfirmuan në MB. Si rezultat i shpërthimit, në mediat sociale është bërë lajmi i rremë dhe keqinformimi për virusin.

Shkencëtarët besojnë se lakuriqët kaluan sëmundjen te një mikpritës 'i ndërmjetëm' i cili ishte në tregun e detit Huanan në Wuhan para se të kalohej te 'nikoqiri terminali' - njeriu.

Koronavirusi vrasës që përfshihet në të gjithë botën mund të ketë ardhur nga lakuriqët, thonë shkencëtarët.

Studiuesit në Akademinë e Shkencave Kineze dhe Institutin Pasteur të Shangait dolën në përfundim.

Në një deklaratë, ekipi tha: 'Nikoqiri natyror' koronavirusi nga Wuhan 'mund të jetë një lakuriq ... por midis lakuriqëve të natës dhe njerëzve mund të ketë një ndërlidhje e panjohur.

Autoritetet kanë hedhur fajin në tregjet e ushqimit në Wuhan, qyteti kinez në qendër të shpërthimit që shkencëtarët po përpiqen të përmbajnë.

Brejtësit dhe lakuriqët në mesin e kafshëve të tjera theren dhe shiten në 'tregjet' tradicionale.

"Koronavirusi, i cili po diskutohet gjerësisht si një histori kryesore e lajmeve, tashmë është përdorur si karrem nga kriminelët në internet," tha Anton Ivanov, analist i malware-it në Kaspersky.

'Deri më tani, kemi parë vetëm 10 skedarë unikë, por pasi ky lloj aktiviteti shpesh ndodh me tema të njohura të mediave, atëherë presim që kjo tendencë të rritet. Ndërsa njerëzit vazhdojnë të shqetësohen për shëndetin e tyre, ne mund të shohim gjithnjë e më shumë malware të fshehur brenda dokumenteve të rreme për shpërndarjen e koronavirusit," tha ai.

Një mënyrë kryesore për të zbuluar malware, është duke shikuar në fund të adresës së lidhjes. Nëse ka shtrirje që nuk është .docx., .Pdf ose .mp4, me siguri nuk është e ligjshme.

Dokumentet dhe skedarët video gjithashtu nuk duhet të jenë bërë me formate .exe ose .lnk, transmeton KosovaPress.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress