Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
*staurday, 08.08.2020 09:04

​“Mushkëritë” e Tokës po shkatërrohen: "Amazona plotësisht pa ligj" - foto

Brazilia | 05/12/2019 14:56

Shpyllëzimi në pyllin më të madh në botë, të njohura edhe si mushkëritë e Tokës, është rritur nën udhëheqjen e presidentit të Brazilit Jair Bolsonaro.

Për muaj të tërë, retë e zeza ishin varur mbi pyllin e shiut ndërsa ekipet e punës digjnin dhe pritnin dru nëpër të. Tani kishte mbërritur sezoni i shiut, duke ofruar një qetësim në xhungël dhe një pamje më të qartë të dëmtimit të botës.

Pamja që doli ishte gjithçka, por e sigurt: Agjencia hapësinore e Brazilit raportoi se brenda një viti, më shumë se 3,700 milje katrorë të Amazonës ishin shkatërruar si rezultat i keqpërdorimeve.

Kjo ishte humbja më e madhe e pyjeve të Amazonës në një dekadë, dhe dëshmi e mirë se sa keq këto pyje u menaxhuan në vitin e parë në udhëheqjen e presidentit Jair Bolsonaro.


Ai është zotuar të hapë pyllin e shiut në industri dhe të rivendosë mbrojtjet e saj, dhe qeveria e tij ka ndjekur përmes shkurtimit të fondeve dhe stafit për të dobësuar zbatimin e ligjeve mjedisore.

"Ai konfirmon se Amazona është plotësisht pa ligj," tha Carlos Nobre, një shkencëtar i klimës pranë Universitetit të Sao Paulo. "Kriminelët e mjedisit ndjehen gjithnjë e më të fuqizuar."

Ai paralajmëroi se Amazona së shpejti mund të fillojë të vetë-shkatërrohet.


"Zbatimi i ligjit ka arritur efektivitetin e tij minimal në një dekadë. Është një paralajmërim shqetësues për të ardhmen," tha Nobre.

Qeveria e Bolsonaro ka bërë disa përpjekje për të luftuar prerjen e paligjshme të pyjeve të Amazonës, por presidenti ka ripohuar pozicionin e tij të përbuzjes ndaj punës së ruajtjes së këtyre pyjeve që luajnë rol të madh kundër ngrohjes globale.

"Shpyllëzimi dhe zjarret kanë qenë gjithmonë problem, por kjo është hera e parë që ka ndodhur falë diskursit të aktiviteteve të qeverisë federale," tha Marina Silva, e cila si ministre e Mjedisit në mesin e viteve 2000 goditi veprimtarinë e paligjshme në Amazona, duke kontribuar në një rënie prej 83 për qind të shpyllëzimit nga 2004 në 2012.


Sipas hulumtimeve nga Nobre, pika e prirjes ka të ngjarë të arrihet në 20-25 për qind të shpyllëzimit në pellgun e Amazonës - ose edhe më shpejt, në varësi të shkallës së ndryshimit të klimës.

Nuk ka asnjë masë të saktë të shpyllëzimit në nëntë vendet ku shtrihen pyjet e  Amazonës, por shumë studiues besojnë se rreth 17 për qind e pyllit është humbur tashmë, transmeton KosovaPress.

Nëse shifrat e këtij viti përfaqësojnë një përshpejtim të këtij procesi ose një përjashtim nga tendenca, do të bëhet e dukshme vetëm verën e ardhshme, kur të kthehet sezoni i thatë.


Duke folur para gazetarëve muajin e kaluar, presidenti Bolsonaro parashikoi se tymi do të kthehej bashkë me të.

"Shpyllëzimi dhe zjarret nuk do të përfundojnë kurrë. Është kulturore," tha ai.


Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress