Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Premte, 28.02.2020 12:44

​Opera tani ka kontrolle më të rrepta të privatësisë

Redmond | 09/10/2019 07:45

Opera nuk dëshiron të mbetet prapa në zbatimin e opsioneve të intimitetit ndaj shfletuesve të tjerë, dhe është interesante që me kompanitë e përmirësuara të sigurisë premtojnë të rrisin shpejtësinë e kërkimit.

Shfletuesi i ri Opera 64 ka një bllokues "gjurmues", i cili parandalon faqet të ndjekin një përdorues në internet dhe kështu të mbledhin të dhëna për reklamat në shënjestër.

Për më tepër, Opera e re bën që faqet të ngarkohen 20 për qind më shpejt. Karakteristika mund të fiket plotësisht dhe mund të vendoset veç e veç për secilën faqe, transmeton KosovaPress.

Bllokuesi varet nga lista e Mbrojtjes së EasyPrivacy Tracking Protection, e cila mbulon një numër skriptesh të njohura gjurmuesish, por nuk përcakton automatikisht se cili gjurmues është sulmuar.

Përveç kësaj, Opera 64 ka disa azhurnime funksionale. Pamja e zgjeruar ju lejon të ruani faqet e internetit si PDF, të krijoni pamje të plotë të faqeve dhe të korrni seksione specifike. Emocione, selfie dhe teksti janë të mundshme.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress