Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Martë, 05.07.2022 12:03

​Oqeani Paqësor gjithnjë e më ‘i thartë’, ja çfarë ndodh me gaforret

Uashington | 28/01/2020 19:21

Oqeani Paqësor po bëhet më shumë ‘i thartë’, duke dëmtuar seriozisht speciet që banojnë në pjesët e saj bregdetare.

Gaforrja është jetike për peshkimin tregtar në Paqësorin veri-perëndimor, por nivelet më të ulëta të pH-së po shkatërrojnë mbështjellësin e saj të fortë, i cili mbron organet e brendshme, duke dëmtuar organet e saj sensuale, ka gjetur një studim i ri, raporton CNN.

"Nëse aciditeti tashmë ka filluar të ndikojë në gaforre, ne duhet t'i kushtojmë shumë më tepër vëmendje përbërësve të ndryshëm të zinxhirit ushqimor para se të jetë vonë," tha biologu Nina Bednarsek nga Projekti i Kërkimit të Ujërave në Bregdetin e Kalifornisë Jugore.

Nivelet më të ulëta të pH filluan të gërryenin mbrojtësin e gaforreve, të cilat mund të dëmtojnë aftësinë e tyre për t'iu shpëtuar grabitqarëve.

Aciditeti i rritur gjithashtu dëmton organet e tyre shqisore, pa të cilat gaforret nuk mund të lëviznin dhe do të kenë vështirësi në not dhe për të kërkuar ushqim.

Niveli i aciditetit po rritet në Oqeanin Paqësor pasi më shumë dyoksid karboni absorbohet nga atmosfera, transmeton KosovaPress.

Hulumtimi për shpërbërjen e ekzoskeletit me dëmtimin mekanoreceptor te gaforret, që lidhet me ashpërsinë e shkallës së acidifikimit të oqeanit, u botua në revistën shkencore ‘Science of the Environment Total’ dhe u financua nga Agjencia Kombëtare e SHBA për Oqeanin dhe Kërkimet Atmosferike (NOAA).

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress