Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 28.05.2020 05:56

​San Francisko: Nga viti i ardhshëm vetëm transporti i qytetit dhe taksitë

San Francisko | 22/10/2019 17:59

San Francisko do të ndalojë qarkullimin e automjeteve private për shkak të bllokimit të trafikut dhe zyrtarët e qytetit kanë ndërmarrë këtë hap pasi duan të rrisin produktivitetin urban për të ulur ndotjen dhe të ofrojnë më shumë siguri.

Këmbësorët do të jenë në gjendje të telefonojnë vetëm një taksi ose të udhëtojnë me transport publik.

Siç u tha, qëllimi përfundimtar është krijimi i një zone për këmbësorë dhe biçikleta, me dyqane që ta bëjnë rrugën tërheqëse për turistët, pa e rrezikuar askënd nga numri i madh i makinave, transmeton KosovaPress.

Ndryshe, San Francisko nuk është qyteti i parë që mbyll rrugët në qendër të qytetit dhe zgjeron zonat e këmbësorëve. Nju Jorku më herët mbylli Rrugën 14 për automjete dhe tendenca po përhapet në të gjithë SHBA-në dhe vendet e tjera.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress