Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
*staurday, 04.02.2023 07:55

​Teknologjia e re parandalon shoferët të ngatërrojnë frenat dhe gazin

Tokio | 04/02/2020 19:02

Toyota, një prodhues makinash japoneze, po përgatitet të tronditë tregun këtë verë me teknologji inovative.

Teknologjia e re do të ofrohet së pari si një mundësi për automjete të reja në Japoni para se të hyjnë në tregun global, ndërsa në një moment të këtij viti pritet të implementohet në disa nga modelet ekzistuese, transmeton KosovaPress.

E gjithë kjo ka për qëllim të kontrollojë përshpejtimin edhe kur pengesat nuk ekzistojnë dhe Toyota shpreson të zvogëlojë numrin e aksidenteve në trafik të shkaktuara nga konfuzioni gjatë ndërrimit të pedalit të frenimit dhe atij të gazit.

Për shkak se njerëzit shpesh përziejnë gazin dhe frenat, ne mund të shohim një numër pak më të lartë të aksidenteve në parkingje dhe vende të ngjashme.

Kjo teknologji do të shoqërohet me frenimin e shpejtë para-përplasjes, ndihmën automatike për nisjen e korsisë, paralajmërimin e nisjes së korsisë dhe të ngjashme.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress