Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 28.05.2020 02:18

​WhatsApp zbulon kush qëndron mbrapa sulmit kibernetik ndaj saj

| 14/05/2019 08:01

Hakerët ishin në gjendje të instalonin në distancë softuerin e mbikëqyrjes në faqe dhe pajisje të tjera duke përdorur një cenueshmëri të madhe në mesazhin WhatsApp dhe kjo është konfirmuar tanimë.

WhatsApp, e cila është në pronësi të Facebook, tha se sulmi kishte në shënjestër një "numër të zgjedhur" të përdoruesve dhe ishte orkestruar nga "një aktor i avancuar kibernetik".

Sulmi u zhvillua nga firma izraelite e sigurisë NSO Group, sipas një raporti në Financial Times, përcjell Ora News.

Të hënën WhatsApp u bëri thirrje të gjithë përdoruesve të saj 1.5 miliardë që të përditësojnë aplikacionet e tyre si një masë paraprake shtesë.

Sulmi u zbulua në fillim të këtij muaji.

Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress