Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 28.05.2020 03:01

​ASK: BPV për kokë banori për 2018 ishte 3.746 euro

Prishtinë | 18/09/2019 15:44

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) publikoi sot të dhënat e Bruto Produktit Vendor (BPV) për vitin 2018, sipas aktiviteteve ekonomike dhe me qasjen e shpenzimeve bazuar në ESA 2010.

Bruto Prodhimi Vendor me çmime aktuale për vitin 2018 ishte  6725.9 milionë euro, ku rritja reale në vitin 2018 në krahasim me vitin 2017, ishte 3.82% teksa BPV për kokë banori për 2018 ishte 3.746 euro.

Rritje reale për 2018 kishte në aktivitetet financiare dhe të sigurimit (17.9%); administrimi publik dhe i mbrojtjes, sigurimi i detyrueshëm social (9.5%); ndërtimtaria (9.3%); shëndetësia dhe aktivitetet e punës sociale (8.1%); etj.

Ndërsa, rënie kishte në bujqësi, gjueti, pylltari dhe peshkim (-10.6%); dhe furnizim me energji elektrike, dhe me gaz (-3.4%).

Rritja reale sipas komponentëve kryesorë të BPV-së me qasjen e shpenzimeve për 2018 ishte tek importi i shërbimeve (22.5%); shpenzimet e konsumit final të Qeverisë (8.9%); importi i mallrave (6.5%); formimi i bruto kapitalit fiks (6.1%); eksporti i shërbimeve (5.5%), etj.

Rënie kishte tek eksporti i mallrave me 2 për qind, thuhet në raportin e ASK-së.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress