Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Hënë, 06.04.2020 04:52

​“Boeing” regjistron humbjen e parë vjetore që prej 22 vitesh

Prishtinë | 29/01/2020 19:54

Prodhuesi i avionëve “Boeing” njoftoi sot një humbje neto prej 636 milionë dollarësh për vitin 2019, e para në 22 vjet, për shkak të vështirësive me avionin 737 MAX të tij, i gozhduar në tokë që nga 13 marsi, pas dy aksidenteve të njëpasnjëshme, që shkaktuan 346 viktima.

Në vitin 2018, “Boeing” raportoi fitime neto prej 10,5 miliardë dollarë.

Viti 2019 është viti i katërt deficitar në 104 vjet histori, për prodhuesin amerikan të avionëve. Përveç vitit 2019 dhe 1997, “Boeing”, pati regjistruar humbje edhe në viti 1995 dhe 1946./ATSH/

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress