Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Premte, 28.02.2020 09:33

​Destatis: Ngadalësohet rritja ekonomike në 2019

| 15/01/2020 10:38

Gjermania ka regjistruar një ngadalësim të rritjes ekonomike vitin e kaluar, me një rritje prej 0,6% të prodhimit të brendshëm bruto pas 2,5% në vitin 2017 dhe 1,5% në 2018, njoftoi sot Zyra Federale e Statistikave (Destatis).

Sipas këtij vlerësimi të parë, vendi ka regjistruar në të njëjtën periudhë një suficit prej 49,8 miliardë eurosh në llogaritë publike, rreth 1,5% të PBB-së së saj, në rënie në raport me rekordin historik prej 62,4 miliardë vitin e kaluar.

Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress