Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 09.04.2020 07:51

​FMN rishikon perspektivën e rritjes globale

Prishtinë | 20/01/2020 20:13

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) i rivlerësoi parashikimet e tij të rritjes globale me një ulje të vogël, duke pritur një zgjerim prej 3,3% për vitin 2020, por deklaroi se faktorët e rrezikut janë më pak të prirur drejt rënies.

Protestat politike në shumë vende, tensionet e fundit mes SHBA-së dhe Iranit dhe lufta tregtare mes Uashingtonit dhe Pekinit, së bashku me katastrofat që lidhen me motin, përfshirë zjarret e Australisë, mbeten faktorë negativë që mund të ndikojnë në rritjen e ekonomisë.

“Lehtësimi i politikës monetare në ekonomitë kryesore ndihmoi në nxitjen e rritjes globale në vitin 2019 dhe ka të ngjarë të vazhdojë të ketë efekte dhe në rimëkëmbjen ekonomike”, deklaroi FMN.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress