Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 28.05.2020 08:48

​FMN ul parashikimet për rritjen ekonomike në eurozonë

Prishtinë | 15/10/2019 19:10

FMN-ja prezantoi sot parashikimet e saj të rritjes ekonomike në zonën euro për vitin 2020, të cilat nuk janë shumë pozitive për shkak të situatës së Gjermanisë, e cila është e prekur nga tensionet tregtare dhe ”zhgënjimet” e industrisë së saj të automobilave.

Për vitin e ardhshëm, Fondi Monetar Ndërkombëtar ka parashikuar tashmë një rritje prej 1,4% në 19 vende që kanë miratuar monedhën unike, nga 1,2% në vitin 2019.

Në parashikimin e muajit korrik, FMN tha se rritja ekonomike do të ishte 1,6% në 2020 dhe 1,3% në 2019./ATSH/

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress