Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 04.06.2020 10:37

​Haradinaj: Nevojitet mobilizim i shtuar kundër informalitetit

Prishtinë | 19/04/2019 12:01

Fuqizimi i sundimit të rendit e të ligjit, si prioritet parësor i Qeverisë, përfshinë edhe luftën kundër ekonomisë joformale, e cila ushqen krimin dhe demotivon bizneset e rregullta, duke goditur kështu buxhetin e shtetit dhe funksionimin e ligjit.

Kështu ka deklaruar kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, ku ka zhvilluar takim me Grupin Koordinues për të diskutuar rreth ekonomisë joformale.

“Qeveria e Kosovës ka ndërmarr masa, përfshirë rishikimin e Strategjisë për luftimin e ekonomisë jo-formale, hartimin e koncept dokumentit për largimin e barrës administrative, si dhe hartimin e miratimin e ligjit për inspektime. Krahas këtyre masave, kam filluar nismën për të identifikuar intervenimet specifike për luftimin e ekonomisë jo-formale me qëllim të zvogëlimit të konsiderueshëm të saj deri në fund të vitit 2019”, shkruan kryeministri në Facebook.

“Në takimin e Grupit Koordinues për diskutimin e ekonomisë joformale, së bashku me ministrat e linjës dhe akterët përgjegjës, u dakorduam se Kosovës i duhet një mobilizim i shtuar dhe luftë e pakompromis kundër informalitetit”, thekson në fund Haradinaj./KosovaPress/

Loading...
 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress