Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Premte, 03.04.2020 08:30

​​Përhapja e virusit aziatik lëkund bursat evropiane

Prishtinë | 21/01/2020 20:21

Bursat evropiane u mbyllën sot me ulje, të shqetësuara dukshëm nga përhapja e një virusi të ri vdekjeprurës në Azi.

Ky virus i ri, i ngjashëm me SARS-in, që vrau 800 personave në vitin 2003, ka shkaktuar gjashtë viktima në Kinë dhe po ndikon rëndë mbi bursat, pas goditjes tjetër të rëndë të një ditë më parë nga parashikimet e ulëta të rritjes globale të paraqitur nga FMN.

“Pas arritjes së marrëveshjes tregtare Kinë-SHBA, që lehtësoi investitorët, kjo krizë shëndetësore është si një rrufe në qiellin e hapur të bursave”, tha Jochen Stanzl, analist në CMC Markets, i cili i trembet pasojave të rënda ekonomike të mundshme./ATSH/

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress