Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 01.10.2020 02:51

​Punësimi i të rinjve në Shqipëri u rrit me 26%

Tiranë | 14/03/2019 18:48

Sipas raportit të shkurtit të Komisionit Evropian, rritja e shpejtë ekonomike në Shqipëri është shoqëruar edhe me rritje të punësimit.

Krahasuar me një vit më parë, kur rritja në sektorin jo bujqësor ishte 7.5%, ishte veçanërisht punësimi i të rinjve që u rrit me 26%.

Thënë ndryshe, këto shifra tregojnë se papunësia është ulur nga 17.9% që ishte në vitin 2014, në 12.7% në vitin 2018. Po sipas këtij raporti, indeksi i pagave në sektorin privat është rritur me 15% më shumë

Edhe për vitin 2019-2020, pritjet e Komisionit Evropian janë që papunësia të vijojë të ulet më tej, në 11 dhe 10.6%. /ATSH/

Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress