Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
*staurday, 22.02.2020 11:39

​Shqipëria, parajsa e re fiskale ku bizneset paguajnë vetëm 15% të tatimit mbi fitimin

| 21/09/2019 10:20

Jo vetëm e bukur dhe e zhvilluar, Shqipëria është gjithashtu parajsa e re fiskale, shkruan gazeta italiane, “Il Libero Quotidiano”.

“Këtu sipërmarrësit mund të investojnë pa u mbingarkuar nga taksat dhe burokracia”, shpjegon Edi Rama, kryeministri i Shqipërisë, për gazetën e përditshme italiane “Giorno”.

“Çdo gjë që Italia ëndërroi të kishte në kohën e Berluskonit tani mund ta gjejë në Shqipëri. Ata që investojnë tek ne në turizëm me pesë yje do të kenë dhjetë vjet pa taksa dhe TVSH 6 %. Nga këndvështrimi ne jemi praktikisht një parajsë tokësore ”, shprehet Rama.

Regjimi tatimor nuk bën asnjë dallim midis investitorëve shqiptarë apo të huaj. Bizneset duhet të paguajnë vetëm 15% të taksës mbi fitimet dhe njerëzit nga 0 deri në 23%, ndërsa paga mesatare është rreth 250 euro. Një shifër që shkon krah për krah me koston e jetës.

Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress