Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 28.05.2020 08:46

​Shtrenjtohet nafta

Londër | 12/08/2019 17:36

Çmimet e naftës shënuan sot ngritje përkundër shqetësimeve për një ngadalësim të ekonomisë globale dhe luftës së vazhdueshme tregtare midis SHBA-së dhe Kinës që ka zvogëluar kërkesën për lëndë të para siç është "ari i zi".

Nafta e papërpunuar e veriut u shtrenjtua për 22 centë në 58,75 dollarë për fuçi, ndërsa nafta e lehtë amerikane (WTI) u rrit me 60 centë në 55.10 dollarë për fuçi.

"Ajo që kemi vërejtur kohët e fundit është një perceptim i ndryshëm i rrezikut në zona të ndryshme gjeografike. Shpesh, reagimet e çmimeve kur tregtohen në Azi ose Londër pasojnë nga reagimet kur bëjnë tregti në SHBA ", tha Emily Ashford nga Standard Charter.

Tremujori i tretë është zakonisht më i miri sa i përket kërkesës për naftë pasi drejtuesit e automjeteve largohen nga biznesi gjatë pushimeve verore, por një mosmarrëveshje tregtare midis SHBA-së dhe Kinës ka dobësuar kërkesën dhe ka bërë presion mbi çmimet e naftës, transmeton KosovaPress.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress