Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Hënë, 06.04.2020 05:31

​Virusi kinez ndikon edhe në bursat evropiane

Prishtinë | 22/01/2020 22:46

Tregjet e aksioneve evropiane përfunduan sot me rënie, të penalizuara nga shqetësimet për përhapjen e virusit nga Kina, si edhe nga kërcënimi i taksave amerikane për makinat evropiane.

Eurostoxx humbi me 0,51 %.

Për sa i përket vlerave, sektori i automobilave pësoi rënie pas parashikimeve poshtë pritshmërive të Daimler-it (-2,12 %) dhe kërcënimeve nga Donald Trump. Volkswagen humbi 1,19 %, Renault 0,84% dhe Peugeot 0,49%.

Për sa i përket indekseve, vetëm tregu i aksioneve zvicerane u rrit me 0,10%./ATSH/

Loading...
 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress