Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Diel, 05.02.2023 06:07

Ketu publikohen komunikatat dhe njoftimet. Kosovapress nuk merr pergjegjesi per permbajtjen e tyre. Nese deshironi te publikoni, kontaktoni ne [email protected] apo ne nr. Tel. +377 (0) 45 723 045

​Ministri Bytyqi priti në takim përfaqësuesit e shkollës “Hamza Muça” nga Shkallnuri i Durrësit

Prishtinë | 23/12/2019 15:41

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë në detyrë, Shyqiri Bytyqi, priti sot në takim përfaqësuesit e shkollës “Hamza Muça” nga Shkallnuri i Durrësit dhe shkollës “Elena Gjika” në Prishtinë, me të cilët bisedoi rreth projekteve dhe bashkëpunimit në mes të shkollave të Shqipërisë dhe Kosovës.

Bytyqi e falënderoi drejtoreshën e shkollës “Hamza Muça” Fatmire Mulliqi, për bashkëpunim me shkollat në Kosovë dhe theksoi se duhet të ndjekim këtë rrugë të rëndësishme dhe të domosdoshme mes dy vendeve, që i ndihmon shkollat dhe në veçanti nxënësit nga Kosova dhe Shqipëria.

Ai shprehu keqardhje për tragjedinë që shkaktoi tërmeti në Durrës, sidomos për nxënësit, të cilët janë prekur nga kjo tragjedi kombëtare.

Ndërsa, drejtoresha Mulliqi theksoi se janë sot këtu për binjakëzim të kësaj shkolle me shkollën “Elena Gjika”, ndërsa tha se bashkëpunimi do të vazhdojë dhe se është planifikuar edhe një projekt tjetër që do të jetë pjesë e bashkëpunimit në mes të dy shkollave në të ardhmen.

Ministri Bytyqi dhe drejtoresha Mulliqi uruan që ky shembull të ndiqet nga shumë shkolla të tjera të Kosovës dhe të Shqipërisë.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress