Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Hënë, 06.02.2023 04:25

Ketu publikohen komunikatat dhe njoftimet. Kosovapress nuk merr pergjegjesi per permbajtjen e tyre. Nese deshironi te publikoni, kontaktoni ne [email protected] apo ne nr. Tel. +377 (0) 45 723 045

​‘Shota’ merr pjesë në festivalin Cheonean Folkore and Dance të Koresë Jugore

Prishtinë | 19/09/2019 16:49

Pas performancës së suksesshme në festivalin e madh të folklorit në Büyükçekmece të Turqisë, Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve “Shota” nesër do të udhëtojë për në Seul të Koresë Jugore për të marrë pjesë në Festivalin “Cheonean Folkore and Dance Festival”, i cili mbahet nga data 25 deri 29 shtator.

Në këtë festival marrin pjesë ansamble nga e gjithë bota, ndërsa “Shota” është i vetmi ansambël shqiptar që do të jetë në garë më 17 shtete pjesëmarrëse Rumania, Turqia, Polonia, Çekia, Egjipti, Kenia, Bolivia, Ekuadori, Paraguai, Kolumbia, Meksiko, Indonezia, Uzbekistani, Malajzia, Tailanda dhe Palau.

Festivali i cili përveç garës kryesore të përformancës së përgjithshme,  përfshinë edhe kategori tjera garuese në defile në rrugë dhe përformanca individuale, është njëkohësisht mundësi e shkëlqyeshme qe bota të njihet me kulturën shqiptare përmes “Shotës”.

“Cheonean Folklore and Dance Festival”, mbështetet nga Ministria e Kulturës, Sportit dhe Turizmit të Koresë, është një ndër festivalet më të mëdha në këtë vend dhe njëkohësisht anëtar i FIDAF (Federation of International Dance and Art Festivals).

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress