Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Mërkurë, 27.05.2020 06:33

​97-vjeçari Goodenough, më i moshuari mes nobelistëve

Prishtinë | 09/10/2019 18:29

Studiuesi me banim në SHBA, John B. Goodenough, i lindur në 1922 në Jena, Gjermani, është personi më i moshuar që ka marrë këtë çmim, deklaroi Akademia Mbretërore suedeze e Shkencave.

”Goodenough është disa muaj më i moshuar sesa fituesi tjetër, fizikani Arthur Physkin vitin e kaluar”, deklaroi Goran Hansson, sekretar i përhershëm i Akademisë.

Goodenough mbushi  97 vjeç në muajin korrik.

Ai ndau çmimin me Stanley Whitingham dhe Akira Yoshino./ATSH/

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress