Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Diel, 05.02.2023 05:54

  ​​A është ndërtuar kisha e parë në Botë në Kosovë?

  Prishtinë | 20/08/2014 20:52

  ​Kosova mund të jetë djep i krishterimit në Ballkan nëse jo në Evropë dhe më gjerë. Një ekip i arkeologëve turq po pretendon se gjeti themelet e tempullit fetar në zonën e Ulpianës.

  Sipas një raporti të Klan Kosovës, në këtë ngjarje nuk po merr pjesë asnjë arkeolog nga Kosova.

  Pjesa që i ngjanë një luleje thuhet se ishte vendi i pagëzimeve.

  Shefi i ekipit të arkeologëve që e zbuloi këtë vend, turku Haluk Cetinkaya po beson se këtu ishte ndërtuar Kisha më e vjetër në botë dhe jo vetëm në Ballkan.

  "Një pjesë e Kishës u zbulua më 2013, sivjet e kemi zbuluar të tërën. Është ndër më të vjetrat ndonjëherë të zbuluara. Jam i bindur, sipas testeve shkencore, kjo faltore u kushtohet dy shenjtëreshave Florit dhe Laurit që e kanë prejardhjen nga Konstandinopoja, pra Stambolli i tashëm", tha Cetinkaya.

  Loading...
   

  Shpërndaje


  Artikuj të sponzorizuar

  Më shumë nga KosovaPress