Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Diel, 05.02.2023 05:44

  ​AAB fuqizohet në ndërtimin e standardit shëndetësor

  Prishtinë | 20/10/2016 15:03

  Është nënshkruar marrëveshja për partneritetet në mes Kolegjit AAB dhe Institutin për Studime Strategjike dhe Trajnime ISSAT, për trajnim të studentëve të infermierisë.

  Kjo marrëveshje po shihet si një mundësi e mirë për ndërtimin e një standardi shëndetësor, standard ky i cili tashmë është bërë sfidë për Kosovën.

  Në inaugurimin e ceremonisë për nënshkrimin e kësaj marrëveshje mori pjesë edhe ministri i Shëndetësisë së Kosovës, Imet Rrahmani i cili tha se ministria të cilin ai drejton dhe Qeveria e Kosovës janë të interesuar që të krijojnë mundësi të reja për të gjithë ata që duanë të kapin dije të reja dhe për ata që duan ta perfeksionojnë dijen e tyre.

  Ndërsa, prorektori i Kolegjit AAB, Shemsedin Vehapi, tha duke zhvilluar partneritet të tilla Kolegji AAB po vazhdon ta fuqizojë rolin e tij të rëndësishëm në mesin e komunitetit akademik.

  President i Institutit “ISSAT” Jorge Jeha tha se po e ndien vetën dy herë shqiptarë, herën e parë gjatë themelimit në Shqipëri dhe tash në Kosovë.

  Zëvendësministrja e arsimit të Shqipërisë, Nora Malaj, tha se me këtë marrëveshje do të ndërtohet një standard për kualifikim ndërkombëtar të standardizuar.

  Kurse, drejtoresha e Instituti “ISSAT”, Ilda Mejdani është shprehur se ADN-në e Institutit “ISSAT” do ta sjellin edhe në Kosovë./KosovaPress/


  Loading...
   

  Shpërndaje


  Artikuj të sponzorizuar

  Më shumë nga KosovaPress