Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Hënë, 05.12.2022 07:57

  ​AGK kërkon të nisin procedurat disiplinore kundër Dardan Nuhiut

  Prishtinë | 09/04/2015 11:03

  Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës dënon kërcënimin që i është bërë gazetarit dhe publicistit Astrit Gashi nga drejtori i Inteligjencës Financiare Dardan Nuhiu dhe njëkohësisht kërkon përgjegjësi më të lartë nga secili zyrtar kosovar.

  “Kërcënime të tilla si ky që ka bërë drejtori i Inteligjencës Financiare Dardan Nuhiu kanë qëllim direkt ngufatjen e lirisë së shprehjes dhe pengimin e kryerjes së punës nga mediet dhe gazetarët në Kosovë.

  Andaj, AGK-ja, kërkon nga organet kompetente që të nisin procedurat ligjore e disiplinore kundër Dardan Nuhiut, sepse kërcënimi i një gazetari, për më shumë i një publicisti siç është Astrit Gashi, është i papranueshëm për shoqërinë tonë”, thuhet në njoftimin e sotëm të AGK-së.

  Drejtuesi i portalit “Blic” Gashi ka bërë mbrëmë, në faqen e tij në Facebook, një denoncim për Nuhiun, duke pohuar se ky i dyti i ka bërë “thirrje telefonike me mesazh dhe ton kërcënues”, me fjalët “a e din se çfarë ke publikuar dhe cilat janë pasojat? Do ta shohësh!”.

  Arsyeja, sipas Gashit, ka qenë publikimi te mediumi i tij i një dokumenti për transaksionet financiare të kandidatit kryeprokuror të shtetit Aleksandër Lumezi./KosovaPress/

  Loading...
   
   

  Shpërndaje


  Artikuj të sponzorizuar

  Më shumë nga KosovaPress