Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Diel, 05.02.2023 04:23

  ​​Ambasadori Markusz: Gjykata Speciale e domosdoshme për Kosovën

  Prishtinë | 29/05/2015 16:07

  Edhe ambasadori i Hungarisë në Kosovës Laslos Markusz ka qëndrimin e njëjtë me diplomatët tjerë të bashkimit Evropian sa i përket Gjykatës Speciale.

  Markusz tha sot se themelimi i Gjykatës Speciale për Kosovën është e domosdoshme dhe kjo është në interes të qytetarëve të Kosovës.

  Markusz komentet në lidhje me Gjykatën Speciale i dha në një ligjëratë që ka mbajtur sot në Kolegjin AAB.

  Ai tha se e ka të njëjtin qëndrim me shtetet e Bashkimit Evropian sa i përket themelimit të Gjykatës Speciale në Kosovë.

  Sipas tij, edhe vendet e ish Jugosllavisë, kanë te formuara gjykata të tilla të cilat i trajtojnë krimet e luftës.

  Ambasadori hungarez në këtë ligjëratë ka mohuar se qytetarët kosovar, janë keqtrajtuar në kampet e refugjatëve në Hungari.

  Markusz ka folur ndër të tjera edhe për politiken e jashtme të Hungarisë, dhe për natyrën e kombit hungarez, si komb multi-etnik dhe multi-fetar.

  Ndryshe Hungaria, është njëra nga shtetet e para që e ka njohur pavarësinë e Kosovës. /KosovaPress/

  Loading...
   
   

  Shpërndaje


  Artikuj të sponzorizuar

  Më shumë nga KosovaPress