Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Hënë, 25.05.2020 09:56

​Clinton: Më pëlqen shumë, e dua këtë vend

Prishtinë | 12/06/2019 14:26

NATO kishte qenë një triumf që funksionon më së miri në botë për të shpëtuar jetë, me shpresën se shekulli më i përgjakshëm në historinë e Evropës nuk do të përsëritet, dhe se duhet mbajtur mend ajo çfarë ka ndodhur në Kosovë.

Kështu u tha në manifestimin qendror me rastin e 20-vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë.

Për të shënuar këtë përvjetor historik të Kosovës, në sheshin “Skënderbeu” të pranishëm ishin ish-presidenti i SHBA-ve, Bill Clinton, ish-sekretarja e shtetit, Madeleine Albright, ish-komandanti i Forcave Aleate të NATO-s në Evropë, gjenerali Wesley Clark, presidenti dhe kryeministri nga Shqipëria, shumë personalitete të rëndësishme dhe qytetarë të Kosovës. Fillimisht, në këtë tubim është shfaqur dokumentari për 20 vjetët e fundit në Kosovë. 


Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi theksoi se 12 qershori i vitit 1999-të, është ditëlindja e lirisë së Kosovës dhe është datë në themelet e identitetit tonë, si pjesë e pandashme e Evropës dhe Perëndimit.

Thaçi tha se edhe pas përfundimit të luftës dhe sigurimit të paqes edhe nga 50 mijë trupa të Aleancës Veri-atlantike, bota e qytetëruar ishte së bashku me Kosovën. 


Ai, ndër tjera, tha se kjo datë historike, u bë për ta ndërtuar një Kosovë të re në të gjitha dimensionet, dhe se Kosova u bë demokracia më e re liberale në Evropë.

Thaçi theksoi se u mbajtën me sukses zgjedhjet e para të lira, si në nivelin e pushtetit lokal, ashtu edhe në atë të pushtetit qendror, u krijua ekonomia e tregut të lirë, u mundësuan investime nga jashtë dhe u stabilizua Kosova si shoqëri.


Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton duke falënderuar popullin e Kosovës për mikpritje dhe mirënjohje, tha se NATO kishte qenë një triumf që funksionon më së miri në botë, si dhe bashkëpunimi mbarë kombëtar për të shpëtuar jetë, me shpresën se shekulli më i përgjakshëm në historinë e Evropës nuk do të përsëritet, dhe se duhet mbajtur mend ajo çfarë ndodhi në Kosovë.

“Më pëlqen shumë, e dua këtë vend, dhe gjithherë do të jetë nderi më i madh në jetën time që kam qëndruar me juve kundër spastrimit etnik dhe për liri. Shumë mirënjohës jam që jam këtu me shumë qytetarë që kanë qenë pjesë e asaj beteje, mirëpo posaçërisht me sekretaren Madeleine Albright dhe gjithashtu me gjeneralin Wesley Clark. Më kujtohen fytyrat e qytetarëve kur u takova këtu para 20 vjetëve në shkollën fillore në Ferizaj. Atë ditë thash, dhe dëshiroj të njëjtën gjë ta them edhe sot. 79 ditë të arritjes së paqes, unë e di se në kohët e paqes më e rëndësishmja është që të shqyrtohet se çfarë duhet të bëjmë më tutje. Mund të thoni, po, “kemi bërë”. Duhet vetëm një minutë të mendoni dhe mbani në mend se para 30 vjetëve ra muri i Berlinit dhe ra Bashkimi Sovjetik, dhe të gjitha konfliktet po binin poshtë”, tha Clinton.

Ndërsa, ish-sekretarja amerikane Madeleine Albright tha se Kosova ka ndryshuar shumë gjatë këtyre dy dekadave, ku  qytetarët e saj treguan dhe dëshmuan se janë për paqe dhe ndërtimin e një kombi të ri dhe demokratik. 

“Lufta në Kosova ka qenë një përballje ndërmjet vrasjeve barbare dhe forcave të domosdoshme ndërmjet të drejtave, dhe respektit për të drejtave të njeriut ndërmjet të tiranisë dhe demokracisë. Ne mbizotëruam, sepse Aleanca jonë ishte bashkuar dhe e fortë. Më e rëndësishme ishte se ia dolëm për arsye se kauza jonë ishte e drejtë dhe për arsye të qytetarëve të Kosovës për tej të gjitha pyetjeve të taktikave dhe politikave. Fushata jonë vendosej dhe themelohej në baza të drejtësisë. Aleanca e bashkuar ulej dhe shikonte një komunitet të tërë të abuzuar dhe dëbuar, dhe përgjigja ishte: Jo.  Për më tepër se 11 javë, aleanca jonë dhe qytetarët e Kosovës u mbajtën të fortë”, theksoi Albright.

Zëvendës ndihmës sekretari i Shtetit Mattew Palmer tha se rrethanat në vitin 1999 kanë kërkuar intervenim për t’iu shmangur një katastrofë humanitare, ndërsa intervenimi ka qenë i qartë dhe i kufizuar në fushëveprimin për të ruajtur paqen, lirinë dhe stabilitetin në Evropë.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli tha në ceremoninë qendrore për 20 vjetorin e çlirimit, se liria e Kosovës është meritë e dëshmorëve të UÇK-së dhe ndihmës së madhe të SHBA-së.

Ai theksoi se sot, Kosova feston 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës, duke pasur në mesin tonë miqtë më të mëdhenj të lirisë sonë presidentin Clinton, sekretaren Albright, gjeneralin e shpresës - Clark, përfaqësuesit e tashëm të administratës amerikane, përfaqësuesit nga shumica e vendeve mike të Kosovës.

Ai tha se bota perëndimore në krye me SHBA-të para dy dekadash shpëtuan kombin shqiptar.

Ndërsa, kryeministri Ramush Haradinaj deklaroi se për shumë kohë populli i Kosovës e ka kërkuar lirinë brez pas brezi, të cilët kanë vuajtur dhe janë flijuar.

Ai theksoi se populli i Kosovës e priste nga Zoti ndihmën, ndërsa bijtë dhe bijat e këtij populli si familja Jashari dhe plot luftëtarë të lirisë, UÇK-ja qëndroi me popullin.

Për shënimin e kësaj date janë mbajtur shumë aktivitete, ndërsa, në orën 17:00 do të mbahet edhe Konferenca ndërkombëtare për siguri “20 vjet liri: Një vizon për paqe të qëndrueshme”./KosovaPress/

Loading...
 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress