Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Premte, 10.07.2020 02:28

​Dy të tretat e fëmijëve afgan janë të prekur nga konflikti

Prishtinë | 19/11/2019 23:39

Rreth dy të tretat e fëmijëve afganë janë prekur personalisht nga konflikti i vazhdueshëm në vendin e shkatërruar nga lufta, deklaroi një raport nga organizata ndërkombëtare, Save the Children.

Në raport publikohet se fëmijët e prekur nga konflikti humbën një anëtar të familjes, ishin dëshmitarë të betejave, sulmeve ose plagosjeve të qëndrueshme të lidhura me konfliktin. Prindërit e intervistuar për raportin thanë se fëmijët e tyre ishin më të frikësuar gjatë rrugës për në shkollë.

Sipas raportit, fëmijët e prekur, si pasojë do të vuajnë nga ankthi, privimi i gjumit, të qara, ose do të izolohen brenda familjes së tyre.

Save the Children deklaroi që 38% e fëmijëve lëndojnë veten, ndërsa të tjerët janë të dhunshëm ndaj fëmijëve të tjerë.

Sipas një raporti tremujor të botuar nga Misioni i Ndihmës i Kombeve të Bashkuara në Afganistan (UNAMA), viti i kaluar ishte viti më vdekjeprurës për fëmijët në Afganistan, që kur agjencia filloi të dokumentonte viktimat e shkaktuara nga konflikti në vitin 2009.

Raporti i OKB-së zbuloi se 927 fëmijë u vranë dhe më shumë se 2100 të tjerë u plagosën në konfliktin afgan./ATSH/

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress