Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Diel, 23.02.2020 03:16

​Groenlanda përfiton nga ndryshimet klimatike

Prishtinë | 11/02/2019 23:50

Groenlanda mund të fillojë të eksportojë rërë falë ngrohjes globale.

Ngrohja globale ka bërë që të shkrihen një pjesë e akullnajave, ndërsa nga kjo shkrirje, pretendon të përfitojë ishulli më i madh në botë Groenlanda, pas derdhjeve të mëdha të llumit në det.

Studimi për mundësinë e përfitimit është nga një ekip shkencëtarësh nga Danimarka dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Rëra mund t'i japë Groenlandës përfitime gjatë ndryshimeve klimatike”, shkruajnë ekspertët e Danimarkës dhe Shtetet e Bashkuara në revistën “Nature Sustainability”./KosovaPress/

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress