Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 27.02.2020 06:52

​Haziri: Rritja e numrit të ministrive, tendencë për ta paraqitur LDK-në të etur për pushtet

Prishtinë | 27/01/2020 23:34

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka thënë se ata që nga fillimi janë pajtuar që pozita e kryeministrit t’i takojë fituesit të zgjedhjeve që më 6 tetor ka dalë Lëvizja Vetëvendosje dhe Albin Kurti.

“Nga fillimi e kam parë që konfirmimi i dy liderëve dhe strukturave tona i ka dhënë atë siguri ndodhisë së një marrëveshje për koalicionin VV-LDK. Edhe nëse i fiton ose s’i fiton me VV kemi thënë se e kemi partner. Ka qenë marrëveshje e dy liderëve që para zgjedhjeve. Rezultati i 6 tetorit ka qenë qartësues”, ka thënë Haziri në Klan Kosova.

“Janë përballuar të gjitha, tash ka mbetur roli kushtetues i ndarjes së përgjegjësive. Nëse VV e ka Kryeministrin me një ulëse më shumë, por i takon kryeministri, dhe, partisë së dytë natyrisht i takon pozita e kryetarit të Kuvendit”, ka thënë Haziri.

Ai ka pohuar se për korrektësi dhe për shkak të ruajtjes së nivelit, asnjëherë nuk kemi fol në publik për detaje.

“Duam t’i ndihmojmë procesit. Kemi pas veprime të njëanshme të zyrtarëve të VV-së që kanë folur. Edhe më 23 dhjetor edhe 9 janar ne kemi qenë konsistent në kërkesat tona, duke mos e cenuar rezultatin. Ne jemi  ideatorët dhe VV është pajtuar për 12 ministri. Nuk e kemi nxjerr si problem sekondar nevojën e zgjerimit”, tha ai.

Haziri shtoi se propozimi për shtim të ministrive nga 12 në 14, është i pabarabartë përsëri.

“Ne marrim prej vetvetes. Kjo ka qenë tendencë për ta paraqitur LDK-në që ka etje për të marrë pushtet. Jemi ideatorët e strukturës së 12-shit. Në pjesën tjetër të negociatave çfarëdo që ka ndodhur ka qenë argumentues. Kompromisi i Isa Mustafës ka qenë që Kryetari i Kuvendit ka qenë vetëm një vendim deri në zgjedhjen e Presidentit. Në momentin që Presidenti zgjidhet ne jemi të gatshëm ta bëjmë lëvizjen tonë. LDK e ka përballuar politikën veprimeve të njëanshme që ju kemi përgjigj me pozitivitet. Ne e kemi votuar Glauk Konjufcën. Ne jemi sprovuar politikisht. Pas saj dhe ftesës së Kurtit jemi kthyer në bisedime, duke konstatuar se ka rrethanë të re politike”, tha Haziri.

Loading...
 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress