Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Diel, 23.02.2020 02:34

​Islamikët rrëzojnë një aeroplan të qeverisë siriane

Damask | 14/08/2019 21:15

Xhihadistët kanë rrëzuar një aeroplan të qeverisë siriane dhe kanë zënë rob pilotin, i pari i këtij lloji pas përshkallëzimit të konflikteve në veriperëndim të Sirisë muajt e fundit, njofton Observatori sirian për të Drejtat e Njeriut.

Aeroplani luftarak “Sukhoi” fluturoi mbi zonën në lindje të Han Sheikhun, një qytet kyç në jug të Idlib, tha drejtori i Observatorit Rami Abdel Rahman.

Anëtarët e grupit Tahrir al-Sham kanë kapur pilotin, i cili katapultoi para se aeroplani të binte në tokë, shtoi Observatori.

Rahman deklaroi gjithashtu se ishte avioni i parë i rrëzuar sirian pasi forcat qeveritare dhe aleatët e tyre rus filluan të bombardojnë provincën Idlib dhe pjesë të fqinjëve Alepo, Hama dhe Latakia pothuajse çdo ditë që nga fundi i muajit prill.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress