Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Premte, 03.02.2023 02:06

  ​Nexhmije Pagarusha, gruaja më e arritur e shekullit ’20 në artin shqiptar

  Prishtinë | 08/02/2020 14:46

  ​Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Mimoza Kusari-Lila ka thënë se Nexhmije Pagarusha ishte vlerë që e kishin të gjithë shqiptarët.

  Pasi ngushëlloi familjen e bilbilit të këngës shqipe, Kusari-Lila tha se Nexhmije Pagarusha do të vazhdojë të jetojë me muzikën shqipe.

  Kusari-Lila tha se Nexhmije Pagarusha është gruaja më e arritur e shekullit ‘20, në kulturën dhe artin shqiptar.

  Përndryshe, Ministria e Kulturës ka dërguar agjendën e ceremonisë mortore për Nexhmije Pagarushën, sipas së cilës do të ketë homazhe dhe një akademi përkujtimore. Kurse, ceremonia e varrimit do të jetë familjare./KosovaPress/

  Loading...
   
   

  Shpërndaje


  Artikuj të sponzorizuar

  Më shumë nga KosovaPress