Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 04.06.2020 09:21

​Pheniani kërkon garanci para bisedimeve mbi armët bërthamore

Prishtinë | 16/09/2019 17:39

Koreja e Veriut kërkon bisedime mbi programin e saj bërthamor, por kërkoi garanci amerikane, njoftoi sot Pheniani.

Ditë pasi Pheniani tha se ishte gati për bisedime të reja me SHBA-në, një deklaratë nga Ministria e Jashtme tregoi se bisedimet që do të vijonin do të ishin vendimtare për rrugën e ardhshme të dialogut mes Uashingtonit dhe Koresë së Veriut.

“Diskutimi i heqjes së armëve bërthamore mund bëhet i mundur kur kërcënimet dhe pengesat që rrezikojnë sigurinë e sistemit tonë dhe pengojnë zhvillimin tonë të jenë hequr pa pasur dyshime”, thuhet në deklaratën e Phenianit.

Sipas kësaj deklarate, për disa javë mund të ketë bisedime të reja me SHBA-në.

Zëvendësministri i Jashtëm i Koresë së Veriut, Choe Son Hui u shpreh me parë se bisedimet ka të ngjarë të ndodhin në fund të shtatorit./ATSH/

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress