Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
*staurday, 08.08.2020 04:59

​Qendra e Kompetencës shënon 10 vjetorin e themelimit

Maslishevë | 03/12/2019 11:30

Qendra e Kompetencës “Kujtim Krasniqi” në Malishevë, sot ka shënuar ditën e shkollës dhe njëherit 10 vjetorin e hapjes së kësaj qendre shkollore.

Në ceremoninë e shënimit të kësaj dite, morën pjesë edhe kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, përfaqësuesja e Ambasadës së Norvegjisë në Kosovë, Jenny Stenberg Sorvold, përfaqësues të Agjencionit për Arsim Profesional, familja e dëshmorit të kombit, Kujtim Krasniqi, dhe mysafir të shumtë.

Fillimisht, zëvendësdrejtori i Qendrës së Kompetencës “Kujtim Krasniqi” , Besart Shala, i falënderoi të gjithë të pranishmit dhe më pas foli për historikun e kësaj qendre të kompetencës dhe rëndësinë e saj në këto 10 vite të funksionimit.

Ndërsa kryetari i Komunës së Malishevës, foli për përpjekjet e komunës së Malishevës, në ndërtimin e kësaj qendre dhe përkrahjen e pakursyer të shtetit norvegjez, të cilët edhe ishin donatorët për ndërtimin e saj. Begaj gjithashtu foli për dëshmorin Kujtim Krasniqi, emrin e të cilit e mbanë shkolla dhe për kontributin e tij në luftë. Në fund, kryetari Begaj kërkoi angazhim nga të gjithë për rritjen e cilësisë në arsim dhe the se “Vetëm me një arsim të mirëfilltë ne do të mund të ecim si shtet”.

Ndërsa përfaqësuesja e ambasadës norvegjeze, Jenny Stenberg Sorvold, pasi përshëndeti të gjithë, foli edhe për qendrën e kompetencës “Kujtim Krasniqi”, të cilën e vlerësoi si prej qendrave më të mëdha, më moderne dhe më të mirat në rajon dhe me standarde evropiane, kurse rritja e cilësisë në arsim dhe edukimi, janë çelës i zhvillimit të shoqërisë”.

 

 

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress