Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Mërkurë, 05.08.2020 04:04

​SHBA: Rusia dhe Siria të ndërpresin luftimet në zonat civile

Prishtinë | 08/11/2019 22:51

SHBA-ja i kërkoi sot qeverisë siriane dhe aleatit të saj rus, që të ndërpresin sulmet e tyre ajrore në veriperëndim të Sirisë.

Departamenti amerikan i Shtetit theksoi se 12 persona ishin vrarë në dy ditë si pasojë e sulmeve në veriperëndim të vendit, që kanë prekur një shkollë dhe një maternitet.

“Incidentet e fundit të sinjalizuara japin një skemë të qartë të sulmeve kundër infrastrukturave dhe civilëve nga forcat ruse dhe siriane”, deklaroi Morgan Ortagus, zëdhënëse e departamentit amerikan të Shtetit.

“Ne i kërkojmë Rusisë dhe regjimit të Bachar al- Assad të zgjidhin këtë konflikt nëpërmjet një procesi politik të lehtësuar nga OKB dhe të ndërpresin luftën në zonat civile”, theksoi ajo në një komunikatë./ATSH/

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress