Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
*staurday, 08.08.2020 04:47

​Si ndryshoi qielli i Manhatanit dhe vendi i “kullave binjake” pas 11 shtatorit

Nju Jork | 11/09/2019 13:51

Sulmi terrorist i kryer nga Al Kaeda kundër kullave binjake të Qendrës Tregtare Botërore në Nju Jork, më 11 shtator të vitit 2001, ndryshoi përgjithnjë jo vetëm qiellin e një nga qyteteve më dinamikë në botë, por të gjithë kombin amerikan si dhe vendet e tjera aleate.

Në 18 vitet e fundit, vendi ku ishin kullat binjake ka ndryshuar vazhdimisht, duke u kthyer në një memorial për 2977 personave me kombësi jo vetëm amerikane, por nga e gjithë bota të cilët humbën jetën nga sulmet.

Ky sulm bëri që të krijohet Departamenti i Sigurisë Kombëtare, Akti Patriotik dhe zyra për Përforcimin e Doganës dhe Emigrimit./tch


Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress