Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Diel, 23.02.2020 03:11

​Thaçi: Hasan Prishtina ishte ideator i platformës politike që çoi drejt Pavarësisë

Prishtinë | 14/08/2019 09:11

Presidenti i vendit Hashim Thaçi, ka kujtuar 86 vjetorin e vrasjes së heroit Hasan Prishtina.

Thaçi thotë se Hasan Prishtina ishte ideator i platformës politike që çoi drejt shpalljes së pavarësisë të një pjese te trojeve shqiptare në vitin 1912.

Postimi i Thaçit:

Para 86 vitesh u vra pabesisht Hasan Prishtina, një nga personalitetet më të ndritura të kombit shqiptar, ideologu i kryengritjeve të shumta popullore kundër sundimit otoman dhe ideator platformës politike që çoi drejt shpalljes së pavarësisë të një pjese të trojeve shqiptare më 1912. Figura monumentale e Hasan Prishtinës ka qenë dhe mbetet referencë e lartë për vlerat tona kombëtare, politike dhe parlamentare. HTH

Loading...
 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress