Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Mërkurë, 12.08.2020 01:35

​Trupat e viktimave ukrainase nga rrëzimi i aeroplanit në Iran kthehen në shtëpi

Kiev | 19/01/2020 22:24

Trupat e 11 ukrainasve që vdiqën në një rrëzim avioni janë riatdhesuar pasi Irani bëri me dije se nuk do t’ua dorëzojë autoriteteve ukrainase kutitë e zeza.

Të 11 qytetarët vdiqën kur aeroplani u qëllua aksidentalisht nga Irani në fillim të këtij muaji.

Të gjithë 176 udhëtarët dhe anëtarët e ekuipazhit në bordin e fluturimit nga Irani në Kiev kanë humbur jetën më 8 janar, dhe shumica e tyre ishin shtetas iranianë dhe kanadezë.

Dje Irani tha se do të dërgonte kutitë e zeza të aeroplanit në Ukrainë, por të dielën kjo u mohua.


Sipas agjencisë së lajmeve IRNA, kutitë e zeza janë duke u ekzaminuar në Iran dhe nuk është marrë asnjë vendim për dërgimin e tyre në Ukrainë.

Hassan Rezaifar, drejtor përgjegjës për hetimet e aksidenteve në Organizatën e Aviacionit Civil iranian tha për IRNA, se kutitë e zeza nuk do të dërgohen në asnjë vend tjetër edhe pse si opsion ishin Franca dhe Ukraina, transmeton KosovaPress.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress