Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 28.05.2020 08:49

​Vladimir Putin dhe Kim Jong-un takohen në Vladivostok

| 25/04/2019 07:57

Kim Jong-un i Koresë së Veriut dhe presidenti rus Vladimir Putin janë takuar për samitin e tyre të parë. Të dy shtrënguan duart në ishullin Russky afër qytetit port të Vladivostok, në lindjen e Rusisë.

Kremlini tha se krerët do të diskutonin denuklearizimin, por Kim tha gjithashtu se ishte duke kërkuar mbështetje pasi bisedimet me SHBA dështuan.

Presidenti i SHBA, Donald Trump dhe Kim u takuan në Hanoi më parë këtë vit pa arritur një marrëveshje.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut përshëndeti zyrtarët rusë me ngrohtësi kur mbërriti në vend të mërkurën.

Kim u argëtua nga një bandë tunxhi para se të hynte brenda një makine të rrethuar nga truprojat, të cilët, në skena të njohura tashmë, shkonin pranë automjetit ndërsa po largohej, shkruan BBC

"Unë arrita në Rusi duke mbajtur ndjenjat e ngrohta të popullit tonë dhe siç e thashë, shpresoj që kjo vizitë të jetë e suksesshme dhe e dobishme", tha Kim për televizionin rus më parë, pasi kishte kaluar kufirin në Khasan, përcjell Ora.

"Shpresoj që gjatë bisedimeve me presidentin e respektuar Putin, unë do të jem në gjendje të diskutoj në mënyrë konkrete çështjet lidhur me zgjidhjen e situatës në gadishullin korean dhe zhvillimin e marrëdhënieve tona bilaterale".

Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress