Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Mërkurë, 23.09.2020 06:22

​Çfarë duhet të bëni gjatë tërmetit –lexo udhëzuesit

Prishtinë | 26/11/2019 18:43

Më shumë se 100 tërmete janë regjistruar në territorin e Shqipërisë gjatë ditës së sotme, duke lënë të vdekur të paktën 20 persona dhe qindra të plagosur.

Ekspertët paralajmërojnë se është e rëndësishme që të qëndroni vigjilent në kohën e tërmetit dhe të jeni të vetëdijshëm se disa tërmete janë vetëm fillestare dhe se së shpejti mund të pasojë një tërmet i mëtejshëm, më i fortë.

Udhëzimi për kohën e tërmetit nëse jeni brenda shtëpisë

Gjeni strehim në vende të sigurta në shtëpi siç janë bllokimet e dyerve, muret që mbajnë ngarkesën, një vend nën tryezë, mobiliet e ngurta dhe qëndroni atje, ose mbuloni fytyrën dhe kokën me duart tuaja dhe qëndroni në cepat e mureve të brendshme të dhomës.

Qëndroni larg dritareve, mureve të jashtme dhe dyerve dhe çdo gjë që mund të bjerë, siç është një llambadar ose raft.

Nëse jeni në shtrat, uluni pranë shtratit dhe mbrojeni kokën.

Qëndroni në shtëpi derisa tërmeti të ndalet dhe është e sigurt për ju që të dilni.

Hulumtimet kanë treguar që dëmtimet më të mëdha ndodhin kur njerëzit përpiqen të dalin nga një ndërtesë gjatë një tërmeti.

Ju mund të dilni nga kati i parë ose kati i parë në një hapësirë të hapur, por sigurohuni që të jeni në një distancë të sigurt të ndërtesave.

Për sa kohë që tërmeti zgjat, shmangni shkallët.

Mos përdorni ashensorin.

Mos dilni në tarracë apo ballkon.

Mos i mbani raftet sipër shtratit.

Nëse jeni afër ose brenda një ndërtese të lartë, qëndroni larg dritareve dhe mureve të jashtme.

Nëse jeni në një strukturë publike (shkollë, biznes, qendër tregtare, qendër rekreative ose dyqan), qëndroni të qetë dhe shmangni panikun. Qëndroni larg nga turma e njerëzve.

Jini të vetëdijshëm se ndërprerja e energjisë mund të ndodhë dhe alarmet (zjarri dhe të tjerët) mund të aktivizohen.

Fikni të gjithë energjinë elektrike, gazin dhe ujin menjëherë.

Nëse keni përdorur ndonjë burim nxehtësie, lëshoni pasi të ndalet tërmeti.

Nëse ndodh një zjarr, përpiquni ta shuani dhe njoftoni njësinë tuaj lokale të shpëtimit.

Udhëzuesi i sjelljes gjatë tërmetit nëse jeni jashtë

Shmangni ndriçimin në rrugë, kabllot elektrike dhe ndërtesat; rreziku më i madh është afër ndërtesave, daljeve dhe mureve të jashtme.

Nëse jeni jashtë, kujdesuni për objektet që mund të bien mbi ju, të tilla si oxhaqe, pllaka, çati, xhama të thyer dhe të ngjashme.

Mbroni kokën me duar ose çantë.

Udhëzuesi i sjelljes së tërmetit nëse jeni në një automjet lëvizës

Ndaloni nëse lejon siguria në komunikacion.

Shmangni ndalimin pranë ndërtesave, pemëve, mbikalimeve ose kabllove të energjisë.

Vazhdoni me kujdes pasi të pushojë tërmeti.

Shmangni rrugët, urat ose rampat që mund të dëmtohen nga tërmeti.

Udhëzuesi për sjelljen nëse e gjeni veten në gërmadha

Mos ndizni shkrepës.

Mos lëvizni.

Mbuloni gojën tuaj me shami ose leckë.

Goditni një tub ose mur në mënyrë që të mund t’ju gjejnë ekipet e shpëtimit.

Thirrni vetëm nëse është opsioni i fundit. Bërtitja mund të shkaktojë thithjen e një sasie të madhe pluhuri.

Udhëzime për sjelljen pas goditjes së parë të tërmetit

Përgatituni për tërmete shtesë. Nëse objekti është dëmtuar për shkak të mundësisë së një tërmeti të madh, lëreni atë me qetësi, pa panik dhe me rregull - nëna me fëmijë, të moshuar, të sëmurë, persona me aftësi të kufizuara, etj.

Nëse jeni në një pronë të dëmtuar ose shihni kabllo të prishura, mos ndizni qirinj ose godisni për shkak të rrezikut nga zjarri ose shpërthimi.

Sigurohuni që dikush është lënduar.

Mos lëvizni persona të dëmtuar rëndë.

Shmangni hyrjen në shtëpi, veçanërisht nëse ka dëme, nëse nuhatni gaz ose shihni kabllot e dëmtuara.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress