Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 13.08.2020 12:54

​Dilema: Në ujë të ftohtë apo të nxehtë – cila është më mirë për vezët e ziera

Prishtinë | 01/12/2019 19:19

Nëse shkruani 'vezë të ziera fort' në një kërkim në Google, do të gjeni më shumë se 28 milionë artikuj që ju tregojnë se si t'i gatuani, por këshillat janë të ndryshme: nga zierja e tyre deri në vlimin e 3-5 minuta, kështu që është më mirë t'i vendosni në të ftohtë dhe t’i gatuani ngadalë për rreth 10 minuta.

Një nga autorët e librave për kuzhinierë, Mark Bitmen, thotë se vezët duhet të vendosen në një tenxhere me ujë në temperaturën e dhomës, të vendosen në zjarr dhe të lihet uji që të zihet. Pastaj fikni sobën dhe mbuloni tenxheren dhe lini që vezët të qëndrojnë për dhjetë minuta.

Një autor tjetër, J. Kenji López-Alt, fitues i The Food Food, rekomandon hedhjen e vezëve në ujë të valë për 30 sekonda dhe menjëherë shtimin e një kub akulli në ujë për të ulur temperaturën. Temperatura më pas do të ulet dhe vezët të gatuhen për 11 minuta shtesë.

Pra, si i gatuani në të vërtetë vezët tuaja që të jenë të forta? Ja çfarë thonë dy kuzhinierë profesionistë - Nick Corby (bashkëthemelues i Egg Shop dhe autor i 'Egg Shop') dhe Jason Hua (kryekuzhinieri holandez) i Nju Jorkut: ata të dy ranë dakord që vezët të hidhen në një tenxhere me ujë të valë.

"Vura re që vezët ngjiten në guaskë kur i futa në ujë të ftohtë", thotë Hua.

Në librin e tij, López-Alt gjithashtu thotë se të bardhat e vezëve të gatuara në ujë të ftohtë janë të lidhura fort me membranën e brendshme, kështu që mund të mos jetë zgjidhja më e mirë nëse dëshironi t’i pastroni pas gatimit në mënyrë që ato të mbeten të pa copëtuara.

Corby thotë se është e rëndësishme t’i gatuani vezët në ujë të mjaftueshëm për të mbuluar të gjithë vezët, kështu që uji është të jetë 2.5 cm mbi to. Ai shton se personalisht shton pak uthull, kripë dhe  majë sode buke në ujë përpara se të nxehet, për t’u siguruar që vezët të qërohen më mirë.

Pasi t’i vendosni në ujë të nxehtë, lërini të gatuhen 10-11 minuta, në varësi të madhësisë, këshillon Hua, ndërsa Korbee sugjeron uljen e temperaturës dhe gatimin për 8 minuta.

Pasi të keni gatuar vezët, sekreti është t’i transferoni menjëherë në ujë të ftohtë, domethënë një tas të mbushur me akull dhe pak ujë të ftohtë, për të ndaluar gatimin e mëtejshëm në vezë dhe t'i ftohni sa më shpejt të jetë e mundur.

"Kjo është shumë e rëndësishme për t'i mbajtur vezët më të lehta për t’u ruajtur ndërsa ruajnë qëndrueshmërinë", thotë Korbee, i cili lë vezët në ujë të ftohtë për të paktën pesë minuta para se t'i pastrojë, transmeton KosovaPress.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress